Proč ostatní nedodržují vaše osobní hranice?

12. 10. 2022

Protože jim to dovolíte.

Možná namítnete, že to tak není… A jste si jistí? Co když… něco říkáte, ale něco jiného děláte. A jak známo, důležitější jsou činy. Nedávno jsem to vysvětlovala své dceři Valentýně, protože má dlouhodobý problém se svým spolužákem. Už od školky má šílenou potřebu ji neustále objímat, říkat, jak ji miluje a její „NE“, jako by ani nebylo.

Krom toho, že chlapec evidentně nebyl učený dodržovat osobní hranice, tak problém byl taky někde jinde. Valentýna sice něco říkala, ale když už to měla opakovat po 155., tak se jí nechtělo a raději ustoupila. Sama tak překročila své hranice.

Proč by vás měl respektovat někdo jiný, když to neděláte sami?

Je to jednoduché. Musíte být konzistentní. Ano, je to únavné. Ale jen tak ostatní lidi naučíte, že to myslíte vážně. To samé jsem řekla Valentýně. Svému spolužákovi sice několikrát řekne ne, ale když už je toho moc, tak svolí a jde s ním ve dvojci.

A to jsou přesně ty chvíle, kdy mu dává signál, že je v pořádku, že nerespektuje její hranice. Celé to pak vnímá jako hru kdo s koho a ani mu nepřijde, že by bylo něco špatně.

No a modifikovaně se to samé děje i u nás dospělých. Pokud vědomě (nebo někdy spíš nevědomě) porušíme své hranice, protože „chceme mít klid“, tak se pak nemůžeme divit, že pro ostatní naše „NE“ nic moc neznamená. Schválně zapátrejte, kdy naposledy jste ve své podstatě dobrovolně porušili své hranice, jen proto, že to bylo pohodlnější?

Když se nad tím hluboce zamyslíte, možná zjistíte, že je to častější, než byste chtěli.

Co s tím můžete dělat?

Trénovat rozpoznávání situací, ve kterých dovolíte, aby ostatní překračovali vaše hranice. Když už je budete umět rozpoznávat, dalším krokem je hranice udržet. Nejdřív z toho možná budete mít nepříjemné pocity, protože vaše staré návyky budou chtít hrát prim. Když to vydržíte, postupem času se z dodržování vašich hranic stane vaše přirozenost.

Je v pořádku říct „NE“, když chci říct ne.

Říct „ANO“, když chci říct ano.

A říct „MOŽNÁ“, když vážně ještě nevím, jak to bude.

 

Líbil se vám článek? Podpořit mou práci můžete tady.

Nina Młynarczyková

Autor: Nina Młynarczyková

sebelásková čarodějka – vracím lidi zpět na jejich vlastní cestu a učím je narovnat se ve své síle tím, že ukazuju sebelásku v souvislostech.

Kategorie: Sebeláska
Článek jsem označila těmito štítky:
Sebeláskuality e-mailem

Sebeláskuality e-mailem

Samozřejmě vás také ráda uvidím na FB stránce, ve skupině a na jiných sociálních sítích - ale mejl je mejl. Těšte se na nepravidelnou dávku sebeláskových informací, afirmací a jiných -rmací... 

Fajn. A teď mrkněte do své e-mail schránky, odběr potvrďte a těšte se :)